MAFLOR

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

İnsan gastrointestinal sisteminde 500’den fazla sayıda bakteri türü bulunmaktadır.

Bu mikroorganizmaların çoğu iyi karakterde olup, kolonizasyon yeni doğan döneminde kazanılır ve yaşam boyu sabit kalır.

 

Sağlıklı bireylerde florada bulunan zararlı ve yararlı bakteriler belli bir denge halindedir.Yapılan çalışmalarda bağırsak flora değişikliklerinin enfeksiyon, enflamatuvar ve otoimmun hastalıklara yatkınlığı arttırdığını ortaya koymuştur.

PROBİYOTİKLER ;

 

Sindirim sisteminde belli sayılarda bulunan ve konakçıda yararlı etkiler oluşturan canlı mikroorganizmalardır. Latince kökenli bir kelime olan probiyotiğin dilimizdeki tam karşılığı "yaşam için" anlamındadır. İnsan vücudunda sindirim sisteminden sonra en fazla probiyotik kolonizasyonu kadınlarda vajinal florada bulunmaktadır. Bu faydalı bakterilerle kolonizasyonun arttırılmasının,sağlığı olumlu yönde etkilediğini gösteren çalışmalar giderek artmaktadır. Probiyotikler günümüzde spesifik bir patolojik durumun önlenmesinde veya tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

İyi bir probiyotiğin özellikleri neler olmalıdır?

 

Probiyotik olarak seçilen bakterilerin,işlem esnasında ve depolama süresince canlılığını koruması ve aktif olduğu bölgede çoğalabilmesi bir probiyotiğin taşıması gereken en önemli özelliklerdendir. Bunun yanı sıra probiyotik bakteriler patojen olmamalı, toksik metabolitler üretmemeli, genetik açıdan stabil olmalı ve sağlık üzerinde olumlu etkileri olmalıdır.

 

 Ayrıca

 

   Stabil olma (mide asidi ve safra tuzlarına direnç)

 

   Bağırsak hücrelerine tutunabilme ve kolonize olabilme

 

   Karsinojenik ve patojenik bakterilere antagonist etki gösterme

 

   Antimikrobiyal maddeler üretme

 

   Vücutta hastalıklara direnç artışı sağlama

 

   Bağırsaktaki antibiyotiklerden etkilenmeme özelliklerine de sahip olmalıdır.

 

Bu kriterlere uyan probiyotikler şunlardır.  Lactobacillus, Streptococcus, ve Bifidobacterium türleri. Lastik asit bakterileri bağırsaklarda ve bir çok fermente süt ürününde doğal olarak bulunur.

 

 

Probiyotiklerin saklama koşulları nasıl olmalıdır?

 

   Probiyotikler sınırlı bir süre için canlı kalırlar.Nem,oksijen ve ısı probiyotik bakterilere zarar verir.

 

   Bundan ötürü probiyotiklerin canlı kalabilmeleri için ambalajları ve saklama koşulları çok önemlidir. Sıvı halde saklananların stabilitesi daha düşüktür.

 

 

PREBİYOTİKLER;

 

Kolonda bulunan yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin sayılarını ve aktivitelerini arttıran, etkilerini güçlendiren, yararlı probiyotik bakterilere enerji desteği sağlayan, sindirilemeyen karbonhidratlara prebiyotik denir.

 

Önemli bazı prebiyotikler şunlardır;

 

A - Galakto-oligosakkaritler  (GOS)

Hayvansal kaynaklı prebiyotiklerdir. Anne sütü başta olmak üzere süt, yoğurt,kefir ve peynir gibi süt ürünlerde bulunur.

 

B - Frukto-oligosakkaritler   (FOS )

Bitkisel kaynaklı prebiyotiklerdir. Daha çok  enginar, pırasa, kuşkonmaz, kereviz, soğan, muz gibi lifli gıdalarda bol bulunur.

 

C- İnülin

En önemli bitkisel prebiyotiklerden birisidir. Hindiba bitkisinde bolca bulunmaktadır.

 

 

SİNBİYOTİKLER ;

 

Probiyotik ve prebiyotiklerin bir arada bulunduğu kombinasyonlara “sinbiyotik” denilmektedir. Sinbiyotiklerin etkileri probiyotiklerin ve prebiyotiklerin ayrı ayrı etkilerinden çok daha fazladır. Bir arada bulunmaları sinerjik etki oluşturur.

Copyright © 2012 / MAMSEL İlaç San.ve Tic.A.Ş.