MAMSEL İlaç San.ve Tic.A.Ş.

Bu bölüm sadece sağlık profesyonelleri içindir.

Sağlık profesyoneli misiniz?

Evet Hayır


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Probiyotik nedir? Probiyotikler neden önemlidir?

 

Probiyotik terimi Yunanca "yaşam için" anlamına gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre (WHO) probiyotikler yeterli miktarlarda alındığında barsak florasını dengeleyip konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalar olarak tanımlanıyorlar.

 

Probiyotikler ile insan vücudunda bağırsak florasının çeşitli sebeplerden dolayı bozulmasıyla ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi ve düzeltilmesi, floranın metabolik ve fonksiyonel görevlerini yerine getirmesi ve bağırsak florasının yeniden düzenlenmesi sağlanır. Bağırsak florasının metabolik ve fonksiyonel görevleri hayati önem taşımakta olup her gün yeni yararlarını keşfettiğimiz bir alandır. Bu nedenle bireyin sağlıklı kalmasını sağlayan probiyotikleri hayatımızın her evresinde kullanmamız önemlidir.

 

Probiyotikler maya ve bakteri kökenli olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Probiyotiklerin faydalarını gösteren çok sayıda çalışma olmasına rağmen bu etki ve yarar suşa spesifiktir. Her suşun özellikleri, etki mekanizmaları ve etki gösterdiği alanlar farklı olabilir. Kullanıldığı alanlara özel klinik çalışmaların takip edilmesi gerekir.

 

Copyright © 2012 / MAMSEL İlaç San.ve Tic.A.Ş.